Ostatni maraton – Piotr Kuryło

Piotr Kuryło rozpoczął Bieg dla pokoju 7 sierpnia 2010 roku w Augustowie, zaopatrzony wyłącznie w wyjątkowy wózek z bagażem i kajakiem. Ta pozycja książkowa jest historią jego pieszej wycieczki dookoła świata. Piotr przebiegł 20 tysięcy kilometrów, wizytował trzy kontynenty, spotykał na swojej trasie wielu ludzi, którzy go wsparli. Bez nich nie wypełniałby misji. Biegł dla pokoju – odwiedzał rejony, jakimi w minionych latach wstrząsały zamachy terrorystyczne, ufny w to, że dzięki swojej ekspedycji namówi przywódców do zrobienia chociaż jednego kroku w kierunku wyłączenia z naszego życia sporów zbrojnych a także agresji. Do domu wrócił po roku – 6 sierpnia 2011 ponownie pojawił się na augustowskim rynku. W marcu 2012 za swoje dokonania dostał Kolosa 2011 w kategorii „Wyczyn roku”.

Piotr Kuryło – maratończyk, długodystansowiec. Zaczynał biegać dziesięć lat temu, dzisiaj jest zadowolonym czterdziestolatkiem, tatą dwóch córek. W 2011 roku ukończył roczną samotną wycieczkę dookoła świata. Trasę przemierzył na własnych nogach i bez jakiegokolwiek pomagającego zaplecza.

 

Ostatni maraton - Piotr Kuryło


Ostatni maraton

Trzy mądre małpy – Łukasz Grass

 

Polska odpowiedź na pozycję książkową Harukiego Murakamiego „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”.
Kiedy złapie cię zadyszka po dojściu na trzecie piętro, a waga pokaże trzy cyfry, możesz albo zaakceptować siebie, albo… wziąć się do roboty.
Kiedy zawodowo jesteś na brzegu wypalenia i przestajesz dostrzegać sens w tym, co wykonujesz, możesz albo zaakceptować ten fakt, albo… wziąć się do pracy.
Łukasz Grass w obu przykładach wybrał to drugie wyjście. Podłożem pozytywnych metamorfoz był dla niego triathlon. „Trzy mądre małpy” nie są jednak ani informatorem, ani opisem drogi „od zera do bohatera”. To bardzo intymny pamiętnik męża, ojca, dziennikarza i zawodnika. Po tej książce nabiera się ochoty, aby wyłączyć telewizor, włożyć na stopy sportowe buty i iść pobiegać. A potem z nową energią można rozpocząć osiągać swoje cele.

Trzy mądre małpy - Łukasz Grass

Czytaj więcej na fdk: Trzy mądre małpy – Łukasz Grass